Back to top

O Sołectwie

Sołectwo Prusinowo - Gmina Kórnik

Wieś sołecka położona w odległości 7 km na południowy zachód od Kórnika, na wschodnim brzegu Jeziora Bnińskiego.

Badania archeologiczne potwierdzają istnienie na tym terenie osadnictwa już w czasach kultury łużyckiej. Nazwa wsi pojawia się w dokumentach dopiero w 1370 r. Od poł. XIV w. wieś była własnością Grzymalitów, a w XV w. Górków. W 1510 roku wieś należała do parafii bnińskiej. W 1638 roku Prusinowo było już w rękach Grudzińskich. W tym roku Zygmunt Grudziński ustanowił specjalny fundusz dla ubogich, także dla tych z Prusinowa. W XVIII istniała tu karczma, a karczmarz był jednocześnie owczarzem. W końcu XIX wieku było we wsi 29 domów mieszkalnych i 297 mieszkańców. 

Obecnie sołectwo zajmuje powierzchnię 348 ha. Cały niemalże obszar, wyłączając tereny zabudowane użytkowany jest rolniczo. Wieś oraz niewielki przysiółek zlokalizowany w odległości około 1,5 km zamieszkuje 231 osób.

Krajobraz tej części gminy jest dość monotonny, mimo iż w okolicy znajduje się największy na terenie gminy oz – wydłużona, pagórkowata forma polodowcowa (Bartczak 1993). Urozmaiceniem są zadrzewienia śródpolne oraz rosnące wzdłuż drogi do Zaniemyśla strzeliste topole, częściowo zastąpione w ostatnim czasie młodymi drzewkami.  
 

Sołectwo Prusinowo - Gmina Kórnik na mapie

Galeria

Parafia

Parafia p.w. św. Wojciecha
ul. Kościelna 9
62-035 Kórnik/Bnin

Tel.: 61 817 01 25

Parafia p.w. św. Wojciecha